بهترین گفتار درمانی در کرج:علل، علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان سرطان دهانه رحم

بهترین گفتار درمانی در کرج:علل، علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی به صورت کنترل نشده در دهانه رحم رشد کنند. دهانه رحم، قسمت پایینی رحم است که به داخل واژن باز می شود. اگر سرطان دهانه رحم به موقع تشخیص داده شود، معمولا قابل درمان است. این سرطان معمولا در مراحل اولیه خود و از طریق تست پاپ اسمیر قابل تشخیص است.

علل سرطان دهانه رحم چه چیزهایی هستند؟

در اکثر موارد، سرطان دهانه رحم توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV به وجود می آید. شما می توانید از طریق تماس جنسی محافظت نشده با کسی که ناقل ویروس است، به ویروس HPV آلوده شوید. انواع مختلفی از ویروس HPV وجود دارد. تمام انواع ویروس های HPV منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم نمی شوند. برخی از آنها می توانند موجب بروز زگیل تناسلی شوند و برخی دیگر ممکن است که باعث ایجاد هیچ علائمی نشوند.

شما می توانید بدون آنکه خودتان از آن مطلع باشید، چندین سال به این ویروس آلوده باشید. این ویروس می تواند برای چند سال در بدن شما باقی بماند و در نهایت منجر به بروز سرطان دهانه رحم شود. همین قضیه باعث شده است که انجام تست پاپ اسمیر به صورت منظم اهمیت ویژه ای پیدا کند. تست پاپ اسمیر می تواند تغییرات سلول های دهانه رحم را قبل از آنکه این تغییرات به سرطان بیانجامد تشخیص دهد. اگر شما برای درمان این تغییرات اقدام کنید، ممکن است بتوانید از ابتلا به سرطان دهانه رحم پیشگیری کنید.

علائم سرطان دهانه رحم چه چیزهایی هستند؟

سلول های غیر طبیعی دهانه رحم به ندرت باعث بروز علائم خاصی می شوند. اما ممکن است با رشد این سلول ها، شما با علائمی مواجه شوید. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • خونریزی غیر طبیعی از واژن و یا تغییر غیر قابل توضیح در سیکل قاعدگی
  • خونریزی از واژن زمانی که چیزی با دهانه رحم شما تماس پیدا می کند، مثلا در هنگام دخول در جریان رابطه جنسی
  • درد در هنگام رابطه جنسی
  • ترشحات واژن که با خون آغشته شده است.

تشخیص سرطان رحم چگونه است؟

به عنوان بخشی ضروری از معاینه لگنی، شما باید به صورت منظم تست پاپ اسمیر نیز انجام بدهید. در جریان تست پاپ اسمیر، پزشک یک نمونه کوچک از سلول های سطحی دهانه رحم شما برمیدارد و برای آزمایش و بررسی تغییرات سلولی آنها را مورد آزمایش قرار می دهد. اگر تست پاپ اسمیر شما علائمی از تغییرات غیر طبیعی سلولی را نشان داد، ممکن است پزشک برای شما آزمایش های تکمیلی تجویز کند. این آزمایش ها به منظور تشخیص سلول های پیش سرطانی و یا سلول های سرطانی در دهانه رحم انجام می شوند.

اگر شما علائمی از سرطان دهانه رحم (مانند خونریزی در هنگام رابطه جنسی) داشته باشید، ممکن است پزشک برای شما تست پاپ اسمیر و یا نمونه برداری از بافت (بیوپسی) را برای تشخیص سلول های سرطانی تجویز کند.

درمان سرطان دهانه رحم چگونه است؟

درمان سرطان دهانه رحم در هر مرحله ای که باشد شامل موارد زیر است:

  • عمل جراحی، مانند عمل برداشتن رحم و یا برداشتن غدد لنفاوی با یا بدون برداشتن هر دو تخمدان و لوله های فالوپ
  • شیمی درمانی
  • پرتو درمانی

بسته به اینکه سرطان تا چه اندازه رشد کرده باشد ممکن است شما تحت یک یا چند روش درمانی قرار بگیرید. همچنین ممکن است شما مجبور به دریافت ترکیبی از چند روش درمانی شوید. اگر شما تحت عمل جراحی برداشتن رحم قرار بگیرید دیگر قادر به بچه دار شدن نخواهید بود. البته این عمل جراحی همیشه الزامی نیست، به ویژه اگر سرطان دهانه رحم زود تشخیص داده شود.

اغلب کسانی که متوجه می شوند به سرطان دهانه رحم مبتلا هستند دچار احساس ترس، غم و یا عصبانیت می شوند. صحبت کردن با سایر افرادی که به این بیماری مبتلا بوده اند و آنهایی که درمان شده اند می تواند احساس بهتری در شما به وجود بیاورد. در مورد گروه های حمایتی و یا ان جی او های موجود در شهرتان از پزشک سوال کنید. همچنین می توانید از طریق اینترنت نیز این افراد را پیدا کنید و با آنها صحبت کنید.

پیشگیری از سرطان دهانه رحم چگونه است؟

تست پاپ اسمیر بهترین راه برای پیدا کردن تغییرات سلولی در دهانه رحم که می تواند منجر به بروز سرطان دهانه رحم شوند، است. معمولا انجام آزمایش پاپ اسمیر به صورت منظم می تواند سلول های غیر طبیعی را قبل از سرطانی شدن تشخیص بدهد. اگر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر شما حاکی از وجود سلول های غیر طبیعی بود، حتما پیگیر ادامه مراحل درمانی شوید و با پزشکتان مشورت کنید. این کار می تواند به پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم کمک کند.

اگر سن شما کمتر از 26 سال است می توانید واکسن HPV دریافت کنید، که این واکسن می تواند شما را در مقابل ابتلا به هر دو نوع HPV که می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند محافظت کند.

ویروسی که باعث بروز سرطان دهانه رحم می شود از طریق تماس جنسی منتقل می شود. بهترین راه برای مقابله با انتقال و ابتلا به این ویروس داشتن رابطه جنسی امن و حفظ نکات بهداشتی و ایمنی در هنگام برقراری رابطه جنسی است. استفاده از کاندوم و پایبندی به اصول خانواده و عرف جامعه از جمله بهترین کارهایی است که تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم دارد.

عوامل ریسک سرطان دهانه رحم

شناسایی عوامل پرخطری که احتمال ابتلای زنان به سرطان دهانه رحم را بالا می‌برد، به زنان کمک می‌کند بینش بیش‌تری نسبت به ریسک سرطان در خودشان داشته‌باشند.

۱. ویروس پاپیلوس انسانی (HPV)

در این‌جا صدها ویروس مختلف جمع شده‌است. برخی از آنها از طریق تماس پوستی منتقل می‌شوند و پیش زمینه‌ی سرطان دهانه رحم محسوب می‌شوند.

شناسایی HPV معمولا از طریق یافتن زیگیل‌ها یا آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود.

مطلب مرتبط: ۲۰ بهترین مواد غذایی ضد سرطان که معجزه می‌کنند

۲. قرص‌های ضد بارداری

هورمون‌های زنانه‌ای که در برخی داروهای ضد بارداری خوراکی یافت می‌شود شاید برای برخی سرطان‌ها بهترین زمینه‌ی گسترش را فراهم می‌کند. هم‌چنین هر چه زن مدت طولانی‌تری داروی ضد بارداری خوراکی مصرف کند ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم در او بالاتر می‌رود و بعد از ۵ سال مصرف ۲ برابر می‌شود.

۳. ژنتیک

درباره‌ی این موضوع منابع متناقضی وجود دارد. برخی منابع ادعا می‌کنند سرطان دهانه رحم چیزی است که در بین اعضای خانواده به ارث می‌رسد، و زنانی که سابقه‌ی ژنتیکی دارند ۲-۳ برابر بیش‌تر در معرض خطر سرطان هستند. با این حال من منابع دیگری دیده‌ام که ادعا می‌کنند در این نوع سرطان مولفه‌ی ژنتیک تاثیری ندارد.

۴. HIV

ویروسی که سبب ایدز می‌شود به سیستم ایمنی آسیب می‌زند و خطر عفونت HPV را افزایش می‌دهد.

۵. عفونت کلامیدیا

در زنانی که قبلا یا اکنون نشانه‌های عفونت کلامیدیا در آنها مشاهده شده‌است خطر ابتلا به سرطان رحم بالاتر است.

مطلب مرتبط: ۱۴ موثرترین درمان خانگی سرطان پوست ملانوما

۶. مصرف دخانیات

زنانی که دخانیات مصرف می‌کنند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در خودشان ۲ برابر می‌کنند. این باور وجود دارد که محصولات جانبی تنباکو به DNA سلول‌های دهانه‌ی رحم آسیب می‌زند، و ممکن است در پیشرفت این سرطان نیز موثر باشد. مصرف دخانیات روی سیستم ایمنی نیز تاثیر می‌گذارد، و مبارزه با عفونت HPV را دشوارتر می‌کند. و در واقع مصرف دخانیات یکی از ۱۰ عادتی است که اگر می‌خواهید سلامت باشید باید همین حالا ترک کنید.

۷. چندین بارداری

زنانی که ۳ بار یا بیش‌تر بارداری کامل داشته‌اند بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند. هیچ کس واقعا نمی‌داند چرا این‌طور است.

۸. نخستین بارداری در سن پایین

زنانی که در زمان نخستین بارداری کامل کم‌تر از ۱۷ سال سن داشته‌اند تقریبا ۲ برابر بیش‌تر از زنانی که برای بارداری تا ۲۵ سالگی یا بیش‌تر صبر کرده‌اند احتمال دارد بعدها در زندگی به سرطان دهانه رحم مبتلا شوند.

نشانه‌های هشداردهنده‌ی سرطان دهانه رحم

در مراحل اولیه‌ی ابتلا به این بیماری، علائم جسمانی و مشهود که حاکی از شروع مراحل سرطان دهانه رحم است، به‌طور وحشتناکی کم است. بسیاری از علائم تا زمانی که سرطان حمله به بافت‌های اطراف را شروع کرده‌است قابل مشاهده نیست. برخی از رایج‌ترین علائم این بیماری در ادامه آمده‌است:

۱. درد پا

برخی زنان در مراحل اولیه‌ی سرطان دهانه رحم تورم و درد پا را تجربه می‌کنند. وقتی دهانه‌ی رحم متورم می‌شود می‌تواند به مسدود شدن جریان خون منجر شود، که نهایتا باعث تورم پا می‌شود و احساس درد شدید ایجاد می‌کند.

۲. ترشح واژینال

برای یک زن طبیعی است که مقدار کمی ترشح شفاف بدون رنگ و بو را تجربه کند. اگر خروج ترشح افزایش پیدا کند، بوی بد بدهد، یا هر گونه ظاهر غیرعادی داشته‌باشد، می‌تواند نشانه‌ی سرطان دهانه رحم باشد.

۳. خون‌ریزی غیرعادی

احتمالا این شایع‌ترین علامت است. اگر یک زن خون‌ریزی واژینال شدید و بی‌موقع را تجربه می‌کند، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی سرطان دهانه رحم باشد. اگر به‌طور مداوم بین دوره‌های قاعدگی یا پس از رابطه‌ی جنسی واژینال خون‌ریزی دارید، به پزشک مراجعه کنید. زنانی که در دوره‌ی یائسگی هستند و دیگر پریود نمی‌شوند باید به این علامت توجه زیادی بکنند.

۴. احساس ناراحتی هنگام ادرار

بررسی دفع ادرار از چند طریق می‌تواند به آشکار شدن وجود سرطان دهانه رحم کمک کند. بدیهی‌ترین و مهم‌ترین علامت احساس ناراحتی هنگام دفع ادرار است. این معمولا به صورت یک حس گزنده سخت و متمرکز توصیف می‌شود، اما ممکن است این ناراحتی به شکل‌های مختلف دیگر نیز بروز کند. معمولا وقتی علائم ادراری وجود دارد، سرطان به بافت‌های مجاور سرایت کرده و نیازمند توجه فوری است.

۵. دفع ادرار غیرعادی

ظاهر ادرار و عادت‌های ادراری نیز می‌تواند از علائم سرطان دهانه رحم باشد. اگر متوجه تغییرات عجیب در دفعات ادرار، از دست دادن کنترل مثانه (بی‌اختیاری) یا تغییر رنگ – به ویژه همراه با خون – در ادرار شدید، از پزشک متخصص کمک بگیرید.

مطلب مرتبط: درمان سرطان پوست: ۱۲ درمان خانگی سرطان پوست که باید بدانید

۶. قاعدگی نامنظم

پریودهای ماهانه باید تا حدودی مرتب باشد. اگر زمان، تعداد دفعات، یا هر تغییر دیگری برنامه‌ی منظم آن را به هم بزند، ممکن است با ابتلا سرطان دهانه رحم در آینده در ارتباط باشد. اگر بی‌نظمی‌ها ادامه داشت با در نظر داشتن تمام داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک مشورت کنید.

۷. رابطه‌ی جنسی همراه با ناراحتی

دخول دردناک، که با نام دیسپارونی نیز شناخته می‌شود، یکی از دیگر از اثرات جانبی سرطان دهانه رحم است. بروز این علامت می‌تواند دلایل مختلفی داشته‌باشد، این نکته درباره‌ی موارد دیگر این فهرست هم صدق می‌کند. این علامت در بیشتر مواقع با مشکلاتی در ارتباط است که مستلزم توجه پزشکی است، بنا براین نباید نادیده گرفته شود.

۸. درد لگن

درد لگن تقریبا رنج روتین زن بودن است. گرفتگی و تیر کشیدن در دوره‌ی قاعدگی کاملا عادی است، اما وقتی درد دوره‌های زمانی بیش‌تری طول می‌کشد، مکررا اتفاق می‌افتد، یا شدیدتر از معمول می‌شود، شاید معاینه‌ی پزشک لازم باشد.

۹. کمر درد

کمر درد مشکلی رایج است که حدود ۸۰ درصد امریکایی‌ها از آن رنج می‌برند، ومی‌تواند در اثر دلایل بسیار مختلفی رخ دهد. ولی اگر با علائم دیگر این فهرست همراه بود، چکاپ پزشکی بدهید.

۱۰. کاهش وزن و خستگی مفرط بی‌دلیل

این علائم نیز به خودی خود می‌تواند ناشی از عوامل دیگر باشد، اما وقتی علائم دیگری نیز وجود دارد، نشانه‌ی آن است که باید چکاپ شوید. سرطان دهانه رحم می‌تواند تعداد گلبول‌های قرمز خون را کاهش دهد که گلبول‌های سفید جایگزین آن می‌شوند و سعی می‌کنند با این بیماری مبارزه کنند. این می‌تواند سبب کم‌خونی شود که عمدتا باعث می‌شود زنان احساس خستگی مفرط بی‌دلیل و کمبود انرژی کنند و می‌تواند به کاهش وزن ناشی از کاهش اشتها منجر شود.

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

درمان سرطان دهانه رحم دشوار است چون تشخیص آن در مراحل اولیه معمولا دشوار است. به همین دلیل بهترین دفاع برای زنان دانش پیشگیری است.

۱. آزمایش غربالگری پاپ اسمیر

پاپ اسمیر بهترین روش آزمایش برای سرطان دهانه رحم است، بنا براین بر اساس سن زن باید به طور مرتب انجام شود. وب‌گاه WebMD توصیه می‌کند زنان ۲۰ تا ۳۰ ساله هر ۳ سال، و زنان ۳۰ تا ۶۵ ساله هر ۵ سال آزمایش بدهند، و زنان ۶۵ ساله و بیش‌تر، اگر ۳ آزمایش پشت سر هم با نتایج عادی داشتند، دیگر نیازی به آزمایش ندارند.

۲.  واکسن HPV (واکسن پاپیلوماویروس انسانی)

برخی از پزشکان متخصص واکسن HPV را برای زنان و مردان قبل از اوایل دهه‌ی ۲۰ سالگی توصیه می‌کنند. آنها ادعا می‌کنند این واکسن برای پیشگیری از ویروسی که سبب سرطان دهانه‌ی رحم می‌شود ضروری است. کودکان دختر می‌توانند نخستین واکسیناسیون را حتی در ۹ سالگی انجام دهند.

۳. عدم مصرف دخانیات

افرادی که در معرض دود سیگار هستند، حتی کسانی که در معرض دود دست دوم سیگار هستند، بیش‌تر در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند. اگر سیگار می‌کشید، به فواید بسیار زیاد ترک آن برای سلامتی، و خطرات بی‌شماری که مصرف آن برای سلامتی‌تان دارد فکر کنید.

۴. از بیماری‌های آمیزشی پیشگیری کنید

ممکن است ویروس HPV در شریک جنسی شما وجود داشته‌باشد و عدم وجود علائم شما را فریب دهد. داشتن اطلاعات کافی از سابقه‌ی شریک جنسی‌تان به شما کمک می‌کند خطر سرطان دهانه‌ی رحم را کاهش دهید. اگر تردید دارید حتما رابطه‌ی جنسی محافظت‌شده داشته‌باشید.

هم‌چنین برخی از نشانه‌های هشداردهنده که در بالا ذکر شد، می‌تواند نشانه‌ی سرطان تخمدان نیز باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع: healthyandnaturalworld

۱۰ نشانه سرطان دهانه رحم که به شما هشدار می‌دهند

Related posts