درمان لکنت تدریجی و زمان بر است+ گفتاردرمانی جامع انلاین فرذیس کرج +

کم شنوایی شایع ترین اختلال مادرزادی:

این بیماری بدون علائم ظاهری بروز می کند به همین دلیل تشخیص آن در بدو تولد ممکن نیست.این کارشناس یادآور شد: اگر غربالگری شنوایی در بدو تولد انجام نشود تشخیص کم شنوایی ممکن است تا دو و نیم سالگی به تاخیر بیفتد که این تاخیر در تشخیص کم شنوایی به قابلیت درک گفتار و زبان آسیب می زند.

 

غربالگری شنوایی نوزادان اختلالات شنوایی را به سرعت مشخص می کند:

اگر اختلالات شنیداری به موقع در ابتدای زندگی تشخیص داده نشود کسب مهارت های زبانی، گفتاری رشد اجتماعی فرهنگی و پیشرفت تحصیلی که زیربنای آینده مطمئن جامعه است تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.با افزایش مراکز غربالگری شنوایی در سراسر کشور امکان غربالگری نوزادان از همان سنین ابتدایی زندگی وجود دارد و بدین ترتیب با تشخیص به موقع از افزایش تعداد کم شنوایان و ناشنوایا جامعه جلوگیری به عمل می آید.

 

 ناروانی کودکان با بی‌توجهی والدین به لکنت تبدیل می‌شود

 

ناروانی یا بیان ناروان کودکان هنگام سخن گفتن در صورت بی‌توجهی والدین و همچنین واکنشی که منجر به حساسیت کودک به گفتارش شود به لکنت تبدیل می‌شود.
لکنت یک اختلال گفتاری است و یک بیماری روانی و عصبی محسوب نمی‌شود. هنوز علت اصلی لکنت مشخص نشده است اما برای دستیابی به گفتار روان 140 هزار رویداد عصبی ـ عضلانی در هر ثانیه روی می‌دهد.
این رویدادها نتیجه نهایی درون دادهایی است که از مراکز متعدد عصبی مرکزی و محیطی به مجموعه

عضلات دستگاه  حرکتی گفتار داده می‌شود و با توجه به همین مسئله می‌توان به پیچیدگی گفتار و از همه مهمتر به پیچیدگی روند درمان لکنت پی‌برد که اگر یک مورد از این رویدادها با مشکل مواجه شود می‌تواند منجر به لکنت شود.

کودکان طی سنین 2.5تا 3 سالگی به ناروانی طبیعی گفتار دچار می شوند در این وضعیت کودک مشکل خود آگاهی ندارد و دارای ناروانی طبیعی هنگام صحبت کردن است. برخی کلمات یا بخشی از کلمات را چند بار تکرار می‌کند یا کمی مکث کرده و صداهایی مثل آم یا آ را زمزمه می‌کند که این ناروانی در صورت برخورد صحیح و بی توجهی آگاهانه اطرافیان گاها به طور خود به خود و بدون نیاز به درمان از بین می‌رود.
معمولاً تشخیص ناروانی طبیعی گفتار از لکنت، امری پیچیده است و تنها توسط آسیب شناس گفتار و زبان قابل شناسایی است. در این راستا والدین از اظهار نظر و تصمیم گیری در مورد وضعیت کودک خود اجتناب کنند .

بهتر است والدین با مشاهده این علائم سریعاً کودک را نزد آسیب شناس گفتار و زبان ببرند تا به صورت غیر مستقیم و اجرای توصیه‌ها و مشاوره‌های لازم مشکل بر طرف شود.

والدین این کودکان لازم است توجه کنند که محتوا و هدف گفته‌های کودکان لکنتی برای آنان مهم باشد نه طرز بیان آنان و از هرگونه عکس‌العمل یا واکنشی که منجر به حساسیت کودک به گفتارش شود خودداری کنند و از نگرانی و اضطراب، کمک به کامل کردن جملات کودک، تاکید بر شمرده صحبت کردن و اینکه به کودک بگویند اول فکر کن و بعد حرف بزن خودداری کنند.

والدین باید از گفتن جملاتی مثل زودباش حرفتو بزن، تو چرا اینطوری حرف می‌زنی، مقایسه کودک با همسالانش و هر گونه تحریکی که باعث شود کودک متفاوت از دیگران شود، پرهیز کنند.
تشویق و افزایش اعتماد به نفس کودک توسط والدین مهمترین نکته است، همچنین نباید این گونه کودکان را ترساند، تماشای فیلم‌های ترسناک توصیه نمی‌شود و از قرار گرفتن کودک در شرایطی که استرس و هیجان زیادی دارد، خودداری کنند.

والدین به خاطر داشته باشند که ناروانی گفتار کودک، به معنای معلول بودن وی نیست. به توانمندی‌ها و استعدادهای او فکر کنند و به تقویت این استعدادها بپردازند.

 

ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کودک در استاندارد 09121623463

درمان لکنت تدریجی و زمان بر است

لکنت اختلال گفتاری است که در جریان طبیعی گفتار، وقفه‌ای ناگهانی و غیر طبیعی به دلیل تکرار صداها، هجا و عبارات، کشیده گویی، میان اندازی یا قفل شدن دهانی ایجاد می‌شود و با رفتارهای اضافه‌ای مثل پا زدن به زمین، پایین انداختن سر، حرکت دادن دست، سر، صورت و چشم‌ها همراه است.

علت لکنت ناشناخته است، شیوع لکنت یک درصد تخمین زده شده و شیوع آن در مردان نسبت به زنان نیز بیشتر است، تقریباً به ازای هر سه مرد یک زن به این اختلال دچار می‌شود و شیوع آن در کودکی بیشتر است.

درمان لکنت یک پروسه و روند درمان طولانی مدت است و در طی دوره درمان، همکاری و میزان انگیزه فرد دچار لکنت و خانواده وی در روند درمان خیلی موثر است پس از آن جایی که لکنت سالیان متمادی همراه فرد بوده مسلماً به سرعت قابل درمان نیست.

پذیرش لکنت توسط فرد امری مهم و کارساز برای ادامه درمان و بهبودی است اما فقط پذیرش کافی نیست، ناروانی گفتار فقط بخشی از کوه یخ لکنت است و در این راستا برای از بین بردن این کوه یخ نیز باید جدیت به خرج داد و در قدم نخست اجزای کوه یخ لکنت را شناخت و آنها را پذیرفت.

مواردی چون ترس، اضطراب، ناامیدی، احساس گناه، پایین بودن عزت نفس و خجالتی بودن اجزا مهم کوه یخ لکنت هستند و در این راستا گفتار درمانی تأثیرگذارترین و بهترین روش‌ برای درمان لکنت و بهبود آن است.

 

 

 

 

 

ادامه مطلب  و کاردرمانی و توانبخشی واقع در ده توت :: لیست مراکز گفتاردرمانی و کاردرمانی و توانبخشی واقع در ده خدا :: لیست

 

 

 

 

Related posts